Czyszczenie, renowacja, pranie mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane są zazwyczaj niesamowicie miękkie, komfortowe i przyjemne w dotyku, a co więcej stanowią one prawdziwą ozdobę naszych salonów. Jednakże ich, jak najlepsza kondycja jest uzależniona nie tylko, jak mogłoby się wydawać od sposobu ich użytkowania, ale również od tego, jakiego rodzaju pielęgnację się do nich stosuje.

A niestety, jak się okazuje czyszczenie mebli tapicerowanych w odpowiedni sposób może być naprawdę niełatwym wyzwaniem. Chcąc utrzymać swoje meble tapicerowane w dobrym stanie przez długie lata warto wcześniej sprawdzić, jak powinno się to robić, aby móc cieszyć się naprawdę eleganckim wyglądem swojego ulubionego fotela, czy też kanapy.

Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że pielęgnacja naszych mebli tapicerowanych musi być właściwie dopasowana do tego, jakiego rodzaju materiałem została obita nasza kanapa lub wersalka. Jak się bowiem okazuje każdy materiał wymaga stosowania zupełnie innych środków czyszczących. Jak to wygląda w Twoim przypadku? Przeczytaj dalszą część artykułu i się dowiedz...

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Tapicerka może być wykonana między innymi z bawełny, aksamitu, weluru lub skóry. Tym samym każdy rodzaj tapicerki powinien być czyszczony w nieco inny sposób i przy użyciu innego rodzaju środków. Wszystko to przede wszystkim po to, aby przy okazji czyszczenia nie uszkodzić materiału obicia naszych mebli. Dla przykładu czyszczenie tapicerki bawełnianej najlepiej wykonać przy użyciu specjalnej pianki - po wcześniejszym odkurzeniu czyszczonej powierzchni, nakładamy na nią piankę, czekamy około godziny i usuwamy ją przy pomocy ściereczki - do momentu, aż przestanie się ona brudzić.

Renowacja mebli tapicerowanych

Dla wielu z nas renowacja starych mebli może wydawać się bezsensowna, ponieważ zazwyczaj praktycznie za taki sam koszt można zakupić współcześnie nowe meble w dużych, sieciowych sklepach. Jednakże odnowienie starego mebla to także gwarancja posiadania w domu czegoś bardzo oryginalnego. Równocześnie może ona zostać przeprowadzona z sentymentu dla kogoś, do kogo kiedyś ten mebel należał, a stary odrestaurowany mebel może stanowić dla nas w ten sposób naprawdę cenną pamiątkę.
Renowacja mebli tapicerowanych zazwyczaj obejmuje jedynie wymienienie materiału obicia i zużytych gąbek oraz sprężyn. Jednakże można w nim wymienić także sposób szycia materiału, dodać jakieś pikowania, czy jakiekolwiek inne elementy ozdobne itd.

Pranie mebli tapicerowanych

Pranie tapicerki meblowej zazwyczaj wykonywane jest przy pomocy Karchera. Jest to zatem proste i intuicyjne. Jednakże zazwyczaj nie mamy takiego sprzętu w domu - musimy go zatem albo wypożyczyć, albo wynająć specjalną firmę, która wyczyści nasze meble tapicerowane za nas, oczywiście za odpowiednią opłatą. Przy czym warto o tym pamiętać i regularnie dbać o czyszczenie tapicerki naszych mebli.
Dbanie o jak najlepszy wygląd naszych mebli tapicerowanych zawczasu z pewnością przyniesie naprawdę zadowalające efekty i sprawi, że będziemy mogli cieszyć się z naszych mebli przez naprawdę długie lata.

Poradniki, Autor: Zespół aboutdecor.pl