Jak położyć, kłaść panele podłogowe - podłogi laminowane

Na korzyść paneli podłogowych przemawia nie tylko to, że ładnie się prezentują i są łatwe w utrzymaniu czystości, ale również możliwość ich samodzielnego montażu. Nie ma nawet potrzeby inwestowania w jakieś specjalistyczne narzędzia ani też nie trzeba martwić się jakimś dużym bałaganem. Jeśli nie obce jest nam majsterkowanie, to z całą pewnością poradzimy sobie z położeniem paneli podłogowych. Wystarczy skorzystać z tego poradnika, aby móc uniknąć kosztów związanych z wynajęciem profesjonalnej ekipy. Jak zatem prawidłowo ułożyć panele podłogowe?

Na które panele podłogowe się zdecydować?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich paneli podłogowych, które muszą nadawać się do konkretnego pomieszczenia. Znaczenie ma zatem to, jakie warunki panują we wnętrzu, w którym chcemy wyłożyć podłogę panelami. Jeśli stawiamy na klasykę, to godne polecenia są panele drewniane o naturalnym wyglądzie. Można je nawet zamontować we wnętrzach o podwyższonej wilgotności. Wystarczy regularnie je cyklinować i lakierować. Tańsza opcją są panele laminowane, które występują w wersji imitującej drewno czy też inny naturalny materiał. W celu zwiększenia odporności paneli z płyt MDF/HDF wystarczy dobrze je zaimpregnować, dzięki czemu nie będą podatne na działanie wody. Im bardziej ma być użytkowana podłoga, tym panele laminowane muszą mieć wyższą klasę ścieralności i użyteczności.

Przygotowanie podkładu pod panele i ułożenie go

W celu wygłuszenia paneli podłogowych i zmniejszenia hałasu podczas chodzenia po nich należy zastosować podkład w postaci pianki lub płyty korkowej. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, ale lepszą izolację akustyczną i termiczną zapewnia jednak płyta korkowa. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w jej przypadku trzeba zadbać o jak najbardziej precyzyjne wyrównanie podłoża (jest bardzo cienka). Inną opcją jest płyta XPS, która jest świetna przy nierównej wylewce betonowej. Ponadto bardzo dobrze tłumi dźwięki i jest odporna na działanie wilgoci. Pod podkładem należy także ułożyć na podłożu betonowym folię paroizolacyjnej PE.

Czas na ułożenie paneli podłogowych – jak zrobić to prawidłowo? 

Gdy wszystkie powyższe czynności zostaną już wykonane, można przystąpić do układania paneli. Powinny one przez dwie doby leżeć w pomieszczeniu, w którym będą montowane, aby przystosowały się do panującego tam klimatu. Panele należy układać w pomieszczeniach, w którym temperatura powietrza ma co najmniej 18 st. C., a temperatura podłogi wynosi min. 15 st. C. Przy ścianie należy zamontować plastikowe kliny dystansowe na czas montażu paneli, aby nie doszło do powstania pęknięć czy wybrzuszeń. Panele układa się prostopadle do okna, które znajduje się naprzeciwko wejścia do pomieszczenia. Zwykle można obejść się bez dodatkowego kleju, gdyż wystarczy wsunąć cieńszą krawędź jednego panelu we wpust drugiego. Z kolei do zamontowania ostatniego panelu potrzebować będziemy łyżki stolarskiej. Podczas przycinania paneli bardzo istotną kwestią jest to, aby nie uszkodzić przy tym warstwy laminatu. Panel należy odcinać, trzymając do stronę dekoracyjną do góry. Po ułożeniu paneli przychodzi czas na usuniecie klinów, a w ich miejsca należy przymocować listwy przypodłogowe i narożniki za pomocą kołków montażowych.

Remont, Autor: Zespół aboutdecor.pl