Jak urządzić mały pokój, dzienny młodzieżowy dla dziecka?

Każde dziecko potrzebuje swojego własnego miejsca do spania, zabawy i nauki. Nawet jeśli nie dysponujemy mieszkaniem o dużym metrażu, to zawsze znajdzie się trochę wolnej przestrzeni do zagospodarowania na dziecięcy pokoik. Pociecha wcale nie potrzebuje dużej przestrzeni. Najważniejsze jest to, aby była ona funkcjonalna i ładnie zaaranżowana. Dzięki temu dziecko będzie czuło się w pokoju bezpiecznie i wygodnie oraz będzie miało odpowiednie warunki do rozwoju. Jak zatem urządzić dla niego mały pokój?

Jak urządzić pokój o niewielkim metrażu dla swojego dziecka?

Dzieci wcale nie potrzebują przepychu ani też sterty bibelotów w pokoju, aby dobrze się w nim czuć. Nawet w przypadku ergonomicznej aranżacji wnętrze może wyglądać pięknie i być funkcjonalne. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich kolorów, materiałów i dodatków. Jeśli chodzi o niewielkie wnętrza, to najlepiej postawić na jasne barwy, dzięki czemu będą sprawiały wrażenie bardziej przestrzennych. Biel w połączeniu z pudrowym różem, błękitem czy też jasnym odcieniem szarości pozwoli na optyczne powiększenie wnętrza i nadanie mu lekkości. Białe akcenty świetnie rozpraszają światło, a więc w niedużym pokoju będą strzałem w dziesiątkę. Jako, że jest mowa o pokoju dla dziecka, warto pokusić się o przyozdobienie ściany o monochromatyczne elementy w postaci grubych pasów czy kropek. Kolorowe prążki na ścianie wyglądają znacznie ładniej i weselej niż pozostawienie ich gładkich. Ponadto za pomocą prążków w układzie poziomym można optycznie poszerzyć wnętrze. Z kolei dzięki prążkom w układzie pionowym pokój wyda się wyższy. 

Oczywiście nie należy przesadzić z ilością kropek na ścianach, gdyż przy niewielkim metrażu taka stylizacja może być zbyt przytłaczająca. Wystarczy udekorować jedną czy dwie ściany. W celu rozweselenia jasnego wnętrza świetnym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w kolorowe dodatki w ciepłych barwach. Jak najbardziej przyda się włochaty i kolorowy dywanik na podłodze, materiałowa girlanda w oknie oraz wełniane poduszki w wersji multikolorowej. Na rynku nie brakuje także poduszek przypominających zwierzęta, które przez młode osoby są bardzo mile widziane w pokojach. To wszystko sprawi, że pokój staje się bardzo przytulny.

Jakie oświetlenie i meble?

W przypadku pokoju dziecięcego warto wydzielić trzy strefy – do nauki, do spania i do zabawy. W ten sposób znacznie łatwiej będzie utrzymać ład w pomieszczeniu. W pierwszej strefie powinny znaleźć się biurko z szufladami i wygodne krzesło oraz regał/półka na książki. W strefie spania należy umieścić łóżko dostosowane do wieku i wzrostu pociechy – na antresoli lub z wysuwanymi szufladami. Z kolei w strefie zabawy jest miejsce na półki i regały – szczególnie te wysokie o głębokich półkach. Nie może zabraknąć również szafy czy komody na ubrania. Przydadzą się także wieszaki i organizery. Jeśli chodzi o oświetlenie, to najlepiej sprawdzi się wieloźródłowe. Godne polecenia są korowe kinkiety ścienne, cotton balls i kolorowe lampki stojące o ciekawych kształtach. W przypadku starszych dzieci bardzo ważne jest światło boczne, które jest potrzebne do nauki.

Wnętrza, Autor: Zespół aboutdecor.pl