Mocowanie blatu do ściany - aranżujemy ścianę nad blatem kuchennym

Ściana nad blatem kuchennym, pięknie zaaranżowana i wpasowana stylistycznie do całości wnętrza, stanowi główną ozdobę kuchni. Do jej wykończenia można użyć wielu różnych materiałów, nie tylko standardowych płytek, choć i te dostaniemy w nowej, ciekawej odsłonie. Co zatem położyć na ścianę nad blatem kuchennym? Oto kilka najnowocześniejszych rozwiązań.

Szklana ściana nad blatem w kuchni

Szkło to eleganckie, nowoczesne i oryginale rozwiązanie, które dodaje optycznej lekkości wnętrzu. Taki szklany panel wykonuje się z hartowanego szkła o grubości 8 lub 10 mm. Jest on twardy i odporny na uszkodzenia, a także na plamy z wody. Do tego, dzięki gładkiej powierzchni, łatwy jest w utrzymaniu czystości. Jedyne, czego wymaga to regularnej konserwacji specjalnym impregnatem.

Mocowanie blatu do ściany z blachy

Niezwykle nowatorsko wygląda przymocowany blat kuchenny do ściany z blachy. Ten industrialny styl do niedawna gościł w dużych kuchniach restauracjach czy barach, a dziś wkracza do prywatnych mieszkań i domów. Taki panel kuchenny wykonuje się z różnego rodzaju blachy, ale najbardziej popularna jest stal szlachetna, blacha aluminiowa, zaś do kuchni rustykalnej – blacha miedziana. Może występować w wersji polerowanej (wymaga niestety codziennego czyszczenie) albo satynowej i aluminiowej (mniej na nich widać różne ślady). Taka blacha może mieć również powierzchnię gładką lub wytłaczaną.

Drewniany blat kuchenny na ścianie

Drewno jest materiałem ponadczasowym. Można nim wykładać blaty robocze, jak i ściany nad kuchenką i zlewozmywakiem. Takie panele drewniane, wykonane w odpowiedniej technologii, są odporne na wilgoć. Łatwiej będzie je pielęgnować, jeśli dodatkowo boazeria zostanie polakierowana. Tańszą wersją drewnianej ściany są panele ścienno-podłogowe drewniane albo panele ścienne laminowane.

Konglomerat lub corian na ściany kuchenne

Corian to elegancki, a przy tym trwały materiał, odporny na zabrudzenia oraz uszkodzenia, który powstał z połączenia naturalnych minerałów, akrylu i pigmentu. Jest to plastyczne tworzywo, dające się łatwo modelować, dlatego nie widać na nim łączeń. Do tego jest ciepły i miły w dotyku, niestety dosyć drogi. Tańszym rozwiązaniem są konglomeraty, zawierające granit i kwarc. Są równie wytrzymałe na uszkodzenia, wysoką temperaturę i nie wchodzą w reakcję z tłuszczem czy sokiem. Najbardziej popularne są modele przypominające naturalny granit lub marmur.

Mozaika na ścianie nad blatem kuchennym

Ten typ okładziny, składający się z małych elementów, może być wykonany z ceramiki, szkła, naturalnego kamienia, jak również metalu czy drewna. Z powodzeniem można łączyć różne tworzywa, co daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dużą zaletą stosowania mozaiki jest możliwość łatwego dopasowania do nieregularnych powierzchni i finezyjnych kształtów oraz wzorów.

Dekoracyjne panele 3D w kuchni

Dekoracyjne panele 3D są ciekawym pomysłem na wykonanie efektownych ścian również w kuchni. To nowatorskie i odważne rozwiązanie pozwala na stworzenie dowolnej aranżacji, a to dzięki bogatemu wzornictwu paneli.

Poradniki, Autor: Zespół aboutdecor.pl