Z serii zrób to własnoręcznie - torba wykonana z filcu

Naturalne tworzywo, które jest otrzymywane w procesie spilśniania surowca. Najczęściej jest to wełna naturalna pozyskiwana od wielu gatunków zwierząt. W nomenklaturze przemysłowej funkcjonują dwa rodzaje tkaniny. Są to filce bite i tkane.

Produkcja filcu jest bardzo dobrym przykładem na wykorzystanie cechy surowca, która negatywnie wpływa na użytkowanie wyrobów gotowych wykonanych z podstawowej formy materiału. Spilśniona wełna niweczy zamiary projektanta strojów, ale świetnie nadaje się na innego rodzaju konfekcje.

Najnowsza moda zaangażowała filc do produkcji wyrobów kaletniczych. Powstają z niego torby, torebki i saszetki. Przemysł oferuje filc nie tylko w tradycyjnej szarości. Wielobarwny materiał ożywia i inspiruje. Własnoręcznie wykonana torba będzie dumą każdej miłośniczki handmade.

Jak uszyć torebkę z filcu?


O wykonaniu torebki z filcu można pomyśleć głównie dlatego, że materiał zyskał ostatnio niesłychaną popularność.

1. Wymiary — czym się kierować?

Wymiary torebki podyktowane powinny być:

a) po pierwsze potrzebami; najlepszym sposobem na dostosowanie wymiarów sakwojaża będzie zgromadzenie wszystkich rzeczy, które właścicielką uważa za niezbędne i ułożenie na stole, tak by tworzyły planowaną figurę.
b) po drugie warto skonsultować kształt, jaki ma mieć torebka z filcu z panującą obecnie modą.
c) po trzecie z doświadczeń praktycznych wynika pewien schemat; przy projektowaniu jakiejkolwiek rzeczy warto podeprzeć się zasadą tak zwanego złotego podziału; jest to od wieków stosowana proporcja sąsiadujących ze sobą wymiarów w jakiejkolwiek figurze geometrycznej; nie wdając się w teoretyczne szczegóły — przed wykonaniem projektu warto zgłębić temat w sieci.

2. Materiały potrzebne do skończenia dzieła

Jakie materiały będą potrzebne do wykonania torebki z filcu Jak zrobić to szybko i sprawnie?
a) filc o grubości około 4 mm; w handlu można dostać filce techniczne o szerokości nawet 160 cm w wersji impregnowanej i bez zabezpieczenia przeciwwilgociowego
b) dodatki mające na celu podniesienie walorów estetycznych wyroby np. aplikacje z innego koloru filcu, skóry naturalnej, ekologicznej lub innych materiałów tekstylnych.
c) zamki błyskawiczne dostosowane do wymiaru zasadniczego torby i krótszy do kieszonki; jeśli projekt zakłada wewnętrzną kieszeń z eklerem, należy zapewnić jeszcze jeden zamek.
d) nici do szycia we właściwym kolorze, szczególnie w wypadku widocznych stębnówek.

3. Akcesoria kaletnika amatora

a) nożyczki
b) miara krawiecka elastyczna
c) zestaw szpilek
d) mydło krawieckie lub pisak znikający do zaznaczania poprawek
e) radełko do przenoszenia kształtów wykrojów z papieru na tekturę
f) maszyna do szycia
g) igły do szycia ręcznego.

4. Szycie i wykończenie

Szycie rozpoczyna się od przyszycia ekspresów do kieszeni wewnętrznej, zewnętrznej kieszeni naszywanej i wąskich pasków filcu które stworzą zamknięcie główne torebki filcowej. Szwy głównej komory można wykonać na zewnątrz i wylamować ozdobnie. Pasek należy wykonać z poliestrowej taśmy nośnej. Jest wytrzymała i nie deformuje się. Całości niech dopełnią aplikacje zdobiące front. Według fantazji wykonawcy.

Poradniki, Autor: Zespół aboutdecor.pl